Фотографија на денот: Нема договор за Брегзит, нема проблем? | Свет | DW | 16.01.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Фотографија на денот: Нема договор за Брегзит, нема проблем?

Британската премиерка Тереза Меј доживеа пораз - британскиот парламент со 432 наспроти 202 гласови гласаше против нејзиниот договор за Брегзит.

Ваквиот исход беше очекуван, со оглед на тоа што многу пратеници од конзервативната партија на Меј се против договорот со кој се регулира излегувањето до ЕУ. Вечерва премиерката Меј е соочена со гласање за доверба на нејзината влада, откако барање за тоа поднесоа опозициските лабуристи.

Додека коментарите ширум светот одат главно во насока на тоа дека Велика Британија и нејзината премиерка имаат купишта проблеми, про-Брегзит демонстрантот во Лондон на нашата #ФотографијаНаДенот гордо држи плакат на кој е напишано: Нема договор, нема проблем!

Реклама