1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Ukraine | Kiew - Einwohner verlassen die Stadt nach Luftangriff
Фотографија: Chris McGrath/Getty Images
Конфликти

Фотографија на денот: Жителите на Киев го напуштаат градот

24 февруари 2022

Жителите на Киев го напуштаат градот по почетокот на руските напади врз Украина.

https://p.dw.com/p/47VVI

Русија ја нападна Украина во текот на ноќта. Во меѓувреме, според советник во украинското Министерство за внатрешни работи, во регионот на Киев веќе има први жртви. Во Украина е прогласена воена состојба.

Прескокни го блокот Поврзани теми
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Северна Македонија останува во групата „демократија со недостатоци“

Бугарија и Македонија со ниски оценки за политичка култура

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница