Финале во четвртфиналето на германскиот фудбалски куп | Теми | DW | 27.02.2013
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Финале во четвртфиналето на германскиот фудбалски куп

Во Минхен денеска (27.02), во четвртфиналниот натпревар од германскиот фудбалски куп, играат Бајерн и Борусија Дортмунд. Во вториот меч вечерва се среќаваат Штутгарт и Бохум.

Двајца полуфиналисти се веќе познати: Фрајбург и Волфсбург. Последниот третолигаш во купот Кикерс Офенбах (фото горе: сцена од натпреварот) не успеа да се спротивстави доволно на рутинираниот Волфсбург и на домашен терен загуби со 0:2. Офенбах во досегашниот тек на купот успеа да победи три тима од повисоките лиги, но Волфсбург беше посилен противник од Диселдорф, Гројтер Фирт и Унион Берлин претходно. Играта меѓу прволигашот и третолигашот беше решена во второто полувреме. Ивица Олиќ во 49. минута и Бас Дост во 71. минута му ја донесоа победата на Волфсбург.

Во Мајнц пак, Фрајбург напиша историја, односно успеа и покрај тоа што губеше со 0:2, по продолженијата да се пласира натаму. Двата гола Фрајбург ги прими во првите четири минути од натпреварот, но тимот успеа да се соземе. Во последните пет минути од мечот постигнато е изедначување со головите на Сантини и Калигури. Во продолженијата, Калигури со својот втор гол на натпреварот успеа да му донесе победа на својот тим.