1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Конфликти

Украинските резервисти се подготвуваат за евентуална руска инвазија

Матијас Белингер
20 јануари 2022

САД предупредуваат од можна руска инвазија во Украина. „Во фаза сме, во која Русија во секој момент може да ја нападне Украина“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки. На границата со Украина, Русија има распоредено околу сто илјади војници и во предност е доколку дојде до конфликт. Украинците се подготвуваат за најлошото, дури и оние кои вообичаено немаат допирни точки со војска и оружје

https://www.dw.com/mk/%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B3%D0%BE%D1%82%D0%B2%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%B0%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%B5%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D1%83%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B8%D0%BD%D0%B2%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D1%98%D0%B0/video-60476893
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Димитар Ковачевски македонското Собрание

Огнени кочии

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница