Украина- Обновена борбата за моќ | Вести | DW | 01.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Украина- Обновена борбата за моќ

Борбата за моќ во Украина достигна кулминација со паралелните протести во Киев , на приврзаниците и противниците на прозападниот претседател на државата Виктор Јушченко . Силите за безбедност поставија блокади за да спречат конфорнтација на спротиставените табори . Повеќе од 70 илјади Украинци го подржаа претседателот , и побараа од него да го разспушти парламенотот и да распише нови избори во земјата . Јушченко во понделник ќе одржи консултации за натамошните постапки со неговата партија “Наша Украина” . Неколку десетици илјади лица пак ја демонстрираа својата подршка за премиерот Виктор Јанукович , на кого му успеа да привлече парламентарци од сојузот на Јушченко во редовите на паралментарната група на неговата про-руска партија. Јушченко го обвини Јанукович за вршење притисок и подмитување на пратениците.