Трета рунда преговори за Косово | Вести | DW | 22.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Трета рунда преговори за Косово

*

Во Виена денеска ќе биде одржана третата рунда директни преговори меѓу претставниците на Белград и на Приштина за идниот статус на Косово,со посредство на тројката од Контакт групата.

Косовскиот претседател Фатмир Сејдиу при неодманшената посета на Париз најави дека не сака продолжување на преговорите по 10 декември.Косовските Албанци се заканија со еднострано прогласување независност ако наскоро не биде најдено решение.Србија опстојува на давање широка автономија на покраината.