Трамп и ѕидот кон Мексико: Челикот ќе биде заменет со бетон? | Свет | DW | 26.01.2017
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Трамп и ѕидот кон Мексико: Челикот ќе биде заменет со бетон?

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша декрет за изградба на ѕид на границата со Мексико. Притоа, границата делумно е веќе оградена со челични шипки и жица.

Изградбата на ѕидот беше едно од централните ветувања на Доналд Трамп. Со ѕидот треба да се намали илегалното доселување и трговијата со дрога. Во интервју за телевизијата Еј-Би-Си американскиот претседател рече дека изградбата на ѕидот треба да почне во наредните месеци.

DW.COM

Реклама