Судан се согласил за стационирање на ОН-трупи во Дарфур? | Вести | DW | 16.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Судан се согласил за стационирање на ОН-трупи во Дарфур?

Судан , според информации до Саудиска Арабија, наводно, се согласил за стационирање на трупи на ОН во кризниот регион Дарфур. Властите во картум имено за тоа потпишале договор со ОН и Африканската Унија- јави саудиската новинска агенција СПА. ОН досега не ја имаат потврдено оваа информација . Судан долго време отфрлаше да прифати стационирање на трупи на ОН во кризниот регион Дарфур . Денеска и утре дипломати на Светската Организација и на Африканаската Унија ќе одржат консулктации за спроведувањето на евентуалната мисија во Дарфур.