Средба на Коневска Трајковска со Рен во Брисел | Вести | DW | 17.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Средба на Коневска Трајковска со Рен во Брисел

Еврокомесарот за проширување на ЕУ , Оли Рен ги поздрави напорите за подобрување на политичката клима во Македонија и ги охрабри сите политички фактори во земјата да направат напори за постигнување компромис од кој ќе се добија клучни резултати. Рен по вчерашната средба во Брисел со вице-премиерот во македонската Влада, Габриела Коневска Трајковска која е задолжена за европски прашања , уште порача дека патот на европска интеграција зависи од интензитетот на реформите што ги спроведува Македонија . Европската Комисија треба да види доказ дека нешто е направено – порача Еврокомесарот за проширување .