1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Конфликти

Спас од темнината на подземните бункери на Азовстал

Торкил Роте
3 мај 2022

Неизвесна е денешната евакуација на цивили од челичарницата во Мариупол. Во текот на викендот оттаму беа извлечени стотина цивили, од кои дел здогледаа светлина по повеќе недели поминати во темните бункери на Азовстал.

https://p.dw.com/p/4AlUf
Russland-Ukraine-Konflikt I Stahlwerk Azovstal
Фотографија: Azov Special Forces Regiment of the Ukrainian National Guard/AP/picture alliance

Дали денеска (3.05) ќе има нова евакуација на цивили од челичарницата во Мариупол? Вчерашните обиди за евакуација пропаднаа. Во текот на викендот од опколената челичарница беа евакуирани над сто цивили, од кои дел здогледаа светлина по повеќе недели поминати во темните бункери на Азовстал. 

Евакуација од челичарницата во Мариупол