Со декрет Путин го замрзна договорот за разоружување со Европа | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Со декрет Путин го замрзна договорот за разоружување со Европа

*

Во спорот околу планираниот антиракетен заштитен систем во Полска и Чешка, Русија прекина важен договор за контрола на оружувањето во Европа. Претседателот Владимир Путин потпиша декрет со кој се замрзнува спроведувањето на договорот за разоружување во Европа. Овој чекор е преземен врз основа на “вонредни околности” кои ја загрозуваат безбедноста на Русија, соопшти Кремљ. НАТО ја критикуваше одлуката на Путин како “чекор во погрешна насока”. Договорот склучен меѓу НАТО и Варшавскиот пакт во 1990 година важи како основа за разоружување во Европа по студенената војна.