Состанок на Тројката и Контакт групата во Виена | Вести | DW | 29.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Состанок на Тројката и Контакт групата во Виена

*

Преговарачката тројка за Косово вечерва во Виена се состанува со претставници на Контакт групата. Со оваа средба на Белград и на Приштина треба уште еднаш да им се стави до знаење колкаво значење во меѓународната заедница им се придава на обновените преговори за идниот статус на Косово. Преговарачката тројка, што ја сочинуваат претставник на ЕУ, на САД и на Русија, утре во Виена треба да има и одделни средби со преговарачките делегации на Белград и Приштина. За сега нема најава дека ќе има промена на тврдокорните спротивставени ставови на двете делегации.