Советот за безбеднoст ја критикува воената власт во Мијанмар | Вести | DW | 06.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Советот за безбеднoст ја критикува воената власт во Мијанмар

*

Советот за безбедност на ОН ја критикуваше ситуацијата во Мијанмар поради крвавото задушување на мирните протести, како неприфатлива и неодржлива. САД, Велика Британија и Франција во Советот за безбедност поднесоа резолуција во која остро се осудува потегот на воената хунта и се бара дијалог меѓу режимот и опозицијата во таа земја. Во меѓувреме, воената хунта во Мијанмар, според сопствени наводи, ослободила околу 400 монаси кои беа уапсени по демонстрациите на крајот на септември.