Советот за безбедност го продолжува мандатот на транските трупи во Ирак | Вести | DW | 14.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Советот за безбедност го продолжува мандатот на транските трупи во Ирак

*

Советот за безбедност го продолжи мандатот на странските трупи во Ирак до крајот на годината. Министерот за надворешни работи на Ирак Хошијар Себари, пред гласањето упати молба сеуште да не се повлекуваат странските трупи, имено ирачките безбедносни трупи сеуште не се во состојба да обезбедат ред и мир, смета Себари. По вчерашниот напад врз шиитското светилиште Златната џамија во Самара, дојде до одмазнички напади врз светилишта на Сунитите. Премиерот Нури ал Малики во Багдадт ги засили безбедносните мерки околу џамиите.