Собраниска седница за измени во изборниот законик | Вести | DW | 10.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Собраниска седница за измени во изборниот законик

*

Во македонското Собрание денеска се оддржува 69та седница на чиј дневен ред е Предлогот за донесување закон за изменување и дополнување на Изборниот законик. На предог измените во Изборниот законик ДУИ поднесе 4.100 амандмани, а Социјалдемократскиот сојуз се закани дека ќа го бојкотира парламентот доколу владата не ги провлече предлозите од собраниската седница.

Имено со промените во Изборниот законик се превидува зголемување на бројот на пратениците во македонскиот Парламнет за 13, по принципот на гарантирани места за помалите етнички заедници и за дијаспората.