Собраниската комисија гласаше за одземање на имунитетот на Владо Бучковски | Вести | DW | 02.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Собраниската комисија гласаше за одземање на имунитетот на Владо Бучковски

*

Собраниската комисија за мандатно имунитетни прашања рано изутрината гласаше за одземање на пратеничкиот мандат на Владо Бучковски. Тој е првообвинет во случајот со набавка на резервни делови за тенкови од фримата МЗТ ФОП во 2001 година, кога беше министер за одбрана на земјата. Судот го товари Бучковски за злоупотреба на функцијата со што ја оштетил државата за околу 3 милиони евра. Полицијата во врска со случајот веќе го уапси и поранешниот генерал на АРМ Методија Стамболиски, на кого судот му одрдеи мерка притвор. Сопартијците на Бучковски од СДСМ и останатите опозиционери ја оспорија одлуката како нелегитимна и со 20 пратенички потписи побараа денеска да се одржи итна вонредна седница на која парламентот ќе расправа за случајот.