Северна Кореа подготвена за целосен прекин на нуклеарната програма | Вести | DW | 19.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Северна Кореа подготвена за целосен прекин на нуклеарната програма

*

Учесниците во шестпартитните преговори за нуклеарната програма на Северна Кореа соопштија дека властите во Пјонгјанг изразиле подготвеност за затворање на сите нуклеарни постројки до крајот на годинава. Директорот на агенцијата Мохамед Ел Барадеи уште вчера во Пекинг соопшти дека Северна Кореа затворила пет од главните нуклеарни постројкиво земјата. Американскиот преговарач Кристифер Хил, кој учествува на шестпартитните преговори во Пекинг изјави: „ Ова е голем успех на кинеските домаќини на шест партитните преговори. Првиот чекор е направен, но сите знаеме дека пред нас е уште долг пат„ изјави Хил