СБ за ситуацијата во Мијанмар | Вести | DW | 14.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

СБ за ситуацијата во Мијанмар

*

Советот за безбедност го повика военото раководство во Мијанмар да го подготви патот за дијалог со опозицијата. И покрај некои остапки на воената хунта сеуште има голем број политички затворници, критикуваше актуелниот претседавач од Индонзија Наталегава. Специјалниот пратеник на ОН Ибрахим Гамбари, претходно поднесе извештај. Во него Гамбари рече дека водачот на опозицијата Аунг Сан Су Чи за првпат откако е во домашен притвор од 2003 година се сретнала и со членови на нејзината партија.