Самит на ЕУ во Брисел-се бара компромис | Вести | DW | 22.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Самит на ЕУ во Брисел-се бара компромис

*

Учесниците на ЕУ- самитот во белгискиот главен град и натаму бараат решение во спорот околу новиот основен договор на заедницата.Претседавачот,германскиот канцелар Ангела Меркел денеска најпрво води одделни разговори со другите шефови на држави или влади, во обид за постигнување компромис.Најголемиот отпор го пружаат Полска и Велика Британија.Полскиот претседател Лех Качински сака и натаму да го зголеми бројот гласови за својата земја во Министерскиот совет.Британскиот премиер Тони Блер е против посилна улога на ЕУ во надворешната политика и против влијание на Европската повелба на основни права врз националното законодавство во неговата земја.