САД – ОН – Косово | Вести | DW | 31.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД – ОН – Косово

САД денеска ќе им поделат на амбасадорите на земјите членки на Советот за безбедност на ОН нов предлог резолуција за Косово. Дипломат на Светската организација посочи дека не станува збор за гласање, туку само за запознавање на амбасадорите во Советот со внесените измени. За денеска во Њујорк е закажана нова консултативна седница на Советот со цел да се надминат различните ставови меѓу Западните земји и Русија околу прашањето на статусот.