САД – Германија – клима | Вести | DW | 29.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

САД – Германија – клима

Германскиот министер за екологија Зигмар Габриел побара од САД зголемени напори во борбата против климатските промени. По средбата со претседателката на американскиот Конгрес, Ненси Пелоси во Берлин, Габриел ја критикуваше недоволната готовност на компромиси на американската влада на овој план. Претставничката на демократското мнозинство во Конгресот не сакаше да се изјасни околу можностите официјален Вашингтон сепак да попушти на претстојниот самит на Групата Г8 во германскиот град Хајлигендам.