Русија – рударска несреќа | Вести | DW | 20.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Русија – рударска несреќа

Во експлозија на метан во сибирскиот рудник Новокузњец, досега, според официјални наводи, животот го загубиле 97 рудари. По тринаесетмина сеуште се трага. Досега се спасени 75 рудари. Во моментот на експлозијата во рудникот се наоѓале околу 200 работници. Ова е најтешката рударска несреќа во Русија во последната деценија.