Русија – рударска несреќа | Вести | DW | 20.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Русија – рударска несреќа

Во експлозија на метан во сибирскиот рудник Новокузњец до сега животот го загубиле 106 рудари. Од окното се спасени 93 рудари, а по неколкумина уште се трага. Во моментот на експлозијата во рудникот се наоѓале околу 200 работници. Ова е најтешката рударска несреќа во Русија од распаѓањето на Советскиот сојуз.