Русија – бомбардери | Вести | DW | 18.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Русија – бомбардери

*

Русија повторно ги воведува 24-часовните патроли на нејзините бомбардери. Претседателот Владимир Путин овој чекор го образложи со растечките закани. По крајот на студената војна, Москва еднострано ги запре овие летови, но тој пример, за жал, не го следеа сите држави. Во акција ќе бидат вкупно 20 авиони вооружени со ракети, изјави Путин. Вашингтон на ова реагираше спокојно, бидејќи не биле засегнати американските интереси.