Рајс во Израел | Вести | DW | 15.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Рајс во Израел

*

Американската министерка за надворешени Кондолиза Рајс повторно допатува во Израел поради подготовките за планираната блискоисточна мировна конфренција за ноември. Се среќава со израелскиот премиер Ехуд Олмерт и министерот за одбрана Ехуд Барак. Рајс сака да го натера израелското и палестинското раководство уште сега да се согласат на заедничка декларација која би била основа на конференцијата. Главните спорни точки се границите на палестинската држава, статусот на Ерусалим и судбината на палестинските бегалци.