Путин ги обвинува САД | Вести | DW | 28.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Путин ги обвинува САД

Во спорот околу изградбата на планираниот американски ракетен одбранбен систем во Полска и Чешка,тонот и натаму се заострува. Рускиот претседател Владимир Путин системот го спореди со стационирањето американските атомски ракети во Германија во времето на студената војна. Заканувачкото сценарио од руски аспект е исто како и стационирањето на Першинг ракетите во 80-те години, изјави Путин при средбата со својот чешки колега Вацлав Клаус. Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер повика на разумност за да се спречи спирала на недоверба меѓу САД и Русија.