Продолжи судењето на Бошковски и Тарчуловски во Хаг | Вести | DW | 09.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Продолжи судењето на Бошковски и Тарчуловски во Хаг

Во Хашкиот трибунал продолжи судењето на Љубе Бошковски и Јохан Тарчуловски со испрашување на вториот сведок од селото Љуботен. Одбраната на двајцата македонски државјани и за вториот сведок докажуваше дека изјавите дадени претходно и оние што ги дале пред судот се делумно или целосно различни.

Судењето на Бошковски и Тарчуловски почна на 16 април со воведно излагање на обвинителството за случувањата на 12 август 2001 година во Љуботен. Во судската постапка ќе бидат сослушани 96 сведоци.