Пријателите и непријателите на Ангела Меркел | Свет | DW | 28.06.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Свет

Пријателите и непријателите на Ангела Меркел

На Ангела Меркел во потрагата по „европско решение“ за миграциската криза ѝ се потребни сојузници меѓу шефовите на влади во ЕУ. Но, сојузници има сѐ помалку, а некои настапуваат сѐ поодлучно против неа.

На европскиот паркет Ангела Меркел долго време беше неприкосновен број 1 меѓу шефовите на држави и влади. Но, од почетокот на бегалската и миграциската криза, таа е се поосамена. Сега, поради внатрешнополитичка криза, повеќе од било кога ѝ се потребни сојузници во Брисел. Кои се нејзини пријатели, а кои непријатели? Одговорот ќе го најдете во фотогалеријава:

DW.COM

Реклама