Преговорите за ослободување на киднапираниот Германец во Авганистан сеуште без успех | Вести | DW | 26.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Преговорите за ослободување на киднапираниот Германец во Авганистан сеуште без успех

*

Заложничката драма со германскиот градежен инжинер киднапиран пред повеќе од една недела во Авганистан и натаму без разврска на повидок. Германските медиуми известуваат за жилави преговори меѓу авганистанската влада и киднаперите . Според нив германскиот заложник се наоѓа во добра состојба. Германското министерство за надворешни работи во меѓувреме уште еднаш предупреди граѓаните да се воздржуваат од патување во Авганистан :

„ Би сакале итно да замолиме да ги замолиме и сите претставници на медиумите да се звоздржат од патување во Авганистан во моменталнава ситуација која содржи значително поголеми ризици за безбедноста “изјави Мартин Јегер претставник на министерството