Перес и Абас говорат во турскиот парламент | Вести | DW | 13.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Перес и Абас говорат во турскиот парламент

*

На Западниот брег треба да се основа заедничка израелско-палестинско-турска економска зона. Договор за ова денеска потпишаа претседателите на трите земји Шимон Перес, Махмуд Абас и Абдула Ѓул во Анкара. На заедничката прес конференција Перес и Абас изјавија дека имаат воља да биде успешна претстојната Блискоисточна мировна конференција која треба да се одржи во САД. Двајцата државници денеска имаат обраќање во турскиот парламент.