Паси советник на македонската влада за интеграција во НАТО | Вести | DW | 09.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Паси советник на македонската влада за интеграција во НАТО

*

Поранешниот бугарски министер за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ Соломон Паси е нов советник на владата на Македонија за прашања поврзани со интеграцијата на земајта во НАТО. Премиерот Никола Груевски по средбата со Паси рече дека во последните подговтовки пред наредниот самит на НАТО за Македонија од голема полза ќе бидат луѓе кои поминале низ тое процеси - да укажат на грешките што ги направиле, за да не ги повтори и Македонија.

Од самитот наредната година во Букурешт Македонија очекува покана за полноправно членство во Алијансата.