На повидок договор за нова влада во Украина | Вести | DW | 16.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

На повидок договор за нова влада во Украина

*

Две недели по парламентарните избори во Украина, партиите на таканаречената портокалова револуција се поблиску до формирање нова влада. Блокот на Јулија Тимошенко и партијата Наша Украина на претседателот Виктор Јушченко потпишаа формален договор за формирање на владата. Овие две партии во новиот парламент ќе имаат 228 од 450 места. Опозиционата про руска партија на Регионите на досегашниот премиер Јанукович има 175 места.