1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Coronavirus in Deutschland Frankfurt Flughafen Reisende in Schlange
Фотографија: picture-alliance/empics/The Canadian Press/D. Dyck
Здравје

Се враќаат патниците од држави кои не се членки на ЕУ

ЕМФ / ројтерс
18 март 2020

Луѓето кои на германските аеродроми пристигнуваат од држави кои не се членки на ЕУ се враќаат назад веднаш. Бројот на оние кои во Германија дошле до денеска изутрина не е голем.

https://p.dw.com/p/3Zdr7

На патниците им се укажува дека ЕУ забрани влез за лица кои се државјани на земји кои не се дел од Унијата. Забраната важи 30 дена. Граѓаните кои немаат пасош од земја членка на ЕУ, но имаат дозвола за престој и живеалиште во Унијата, не се опфатени со забраната.

Како да разговарате со децата за коронавирусот?

Портпарол на германската полиција на аеродромот во Франкфурт изјави дека бројот на оние кои мора да се вратат со наредниот лет не е голем. „Сѐ уште доаѓаат луѓе, но постои прегледност“, изјави портпарол на аеродромот во Минхен. Тој додаде дека се работи за низок двоцифрен број на патници кои во време на носење на одлуката веќе биле во авион на пат за Минхен.

Повеќе:

РКИ: Вакцина против коронавирусот е реално да се очекува наредната пролет

Без забрани, нема спас од коронавирусот!

Фотографија на денот: Празни возови поради коронавирусот

На аеродромот во Франкфурт полицијата до изутринава изброја нешто повеќе од сто патници на кои не им е дозволен влез во Германија. Се очекува во текот на денешниот и утрешниот ден веќе да не доаѓаат граѓани од држави кои не се членки на ЕУ поради тоа што авиокомпаниите на аеродромите веќе нема да земаат патници без дозвола за патување.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Парламент Северна Македонија

Нема договор за други интервенции во Уставот

Прескокни го блокот Повеќе теми

Повеќе теми

Врати се на почетната страница