1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
ОпштествоСоединети Американски Држави

Најмладите негуватели - деца се грижат за болниот татко

Петер Копен
22 јуни 2022

Ронан има 11 години и со својот помал брат Китон помага во негата на својот татко. Тој е заболен од дегенеративната болест амиотрофична латерална склероза (АЛС), поради која ја загубил способноста да зборува и да се движи. Во статистиката ги нема, но милиони деца во САД се домашни негуватели.

https://p.dw.com/p/4D4OS
Прескокни го блокот Поврзани теми
Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Секоја година на 9-ти декември се одбележува Меѓународниот ден за борба против корупцијата

Ден за преиспитување: Поглед врз корупцијата

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница