Младите Германци - најдобри во фудбал во Европа! | Теми | DW | 30.06.2009
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Младите Германци - најдобри во фудбал во Европа!

Младата германска репрезентација до 21 година, У21, е европски првак во фудбал. Германскиот тим ја победи репрезентацијата на Англија со 4:0.

default

Германците го одбранија имиџот на репрезентација која игра добро на европски и светски првенста. Во последните осум меѓусебни дуели со Англија, Германија ниту еднаш не победи. Но, токму во финалето на европското првенство во Шведска ставен и‘ е крај на оваа негативна серија, и сега Германија е европски шампион.

Заслужено. Зашто, по почетните тешкотии, младата репрезентација на Германија играше борбено и постојано напаѓаше. Во 23 минута Гонзало Кастро го постигна првиот гол, по кој Германците играа многу посамоуверено и ја диктираа играта. Вториот гол падна непосредно по паузата на полувремето. Најдобриот германски играч, Месут Озил го даде својот прв гол на турнирот. Но, наместо да се повлечат во дефанзива и да го бранат резултатот, Германците и натаму работеа на создавање шанса за гол. Напаѓачот Сандро Вагнер ја зголеми предноста на 3 спрема 0, а непосредно по третиот гол го даде и четвртиот за својот тим.

Horst Hrubesch beim Erfolgsjubel der U21

Тренерот Хорст Хрубеш по победата

„Се залагавме многу на првенството. Првите три натпревари, со исклучок на Шпанија, не беа многу добри. Од полуфиналето почна да станува добро и сега мора да се каже - покажаа што можат“, изјави гордо по натпреварот тренерот Хорст Хрубеш. Играчот од одбраната, Матс Хумелс, среќно додава: „Толку бевме возбудени пред натпреварот, секој му даваше поддршка секому. Се поттикнувавме меѓусебно и беше едноставно невозможно да не се победи. Заслуживме добра прослава вечерва“.

Автор: Сара Фаупел / Елизабета Милошевска - Фиданоска

Редактор: Жана Ацеска