Месиќ-договор за Косово | Вести | DW | 23.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Месиќ-договор за Косово

Хрватскиот претседател Стипе Месиќ гледа можно решение за Косово во постигнување посебен договор.Во интервју за Дојче Веле,Месиќ изјави дека односите меѓу Србија и Косово може да ги реулира сличен модел како оној договор кој беше постигнат меѓу двете германски држави во 1972 година.Во него беа содржани одредби за почитување на неповредливоста на границите и воздржување од взаемно меѓународно претставување.Преговорите за статусот на Косово се наоѓаат во ќорсокак.Србија не сака да прифати независност на покраината,туку нуди автономија.На 26 ноември во Виена треба да продолжат преговорите за Косово.