Македонија ќе вложи жалба на пресудата за ОКТА | Вести | DW | 17.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Македонија ќе вложи жалба на пресудата за ОКТА

*

Македонската влада има намера да вложи жалба на одлуката на Арбитражниот суд во Париз според која на грчката компанија „Хеленик Петролеум“ треба да и исплати отштета од преку 53 милиони долари и соодветни камати, поради прекршување на купопродажниот договор за рафинеријата ОКТА. Портпаролот на владата Ивица Боцески , денеска појасни дека не станува збор за извршна одлука и владата преку жалбата и натаму ќе ги брани позициите на државата. Инаку според купопродажниот договор за ОКТА беше склучен во 1999-та година рафинеријата имаше ексклузивитет , што го изгуби во 2002-ра со едностраното раскинување на договорот од страна на владата . Хеленик Петролеум поднесе тужба пред судот во Париз во 2004-та година .