Македонија е на потег - Јохана Дајмел за ДВ | Вести | DW | 11.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Македонија е на потег - Јохана Дајмел за ДВ

*

Македонија има перспектива за пристапување кон ЕУ, но сега таа е на потег. Политичарите во земјата треба да ги обединат силите и да ги потикнуваат неопходните реформи, порача во интервју на Дојче Веле д – р Јохана Дајмел заменик раководител на Друштвото за Југоисточна Европа и експерт за Балканот. Во врска со грчко – македонскиот спор околу и името Дајмел смета дека тој е релативно ирационален и не соодветствува на политичката реалност со оглед на фактот што Грција стана најголем поддржувач и инвеститор во Македонија. Според Дајмел Грција не би смеела да го блокира процесот на интеграција на Македонија во ЕУ само поради спорот со името.