КФОР и полицијата на Косово ја контролираат целата територија | Вести | DW | 15.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

КФОР и полицијата на Косово ја контролираат целата територија

*

КФОР и полицијата на Косово ја контролираат целата територија на Косово, а органзации како Албанската национална армија АНА, се сметаат за нелегални соопштија во Приштина портпаролите на КФОР и на Косовската полициска служба по извештаите во медиумите дека АНА делувала на Северот на Косово. Порптаролот на КФОР Бернард Боно истакна и дека КФОР има доволно војници за да гарантира мирна средина на Косово, и во случај на потреба може да се зголеми бројот на војнциите, но за тоа нема потреба, смета портпаролот на КФОР Боно.