Кумуцакос за спорот со името на Македонија | Вести | DW | 20.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Кумуцакос за спорот со името на Македонија

*

Грција останува на својата позиција за прашањето за уставното име на Македонија, изјави портпаролот на министерството за надворешни работи Јоргос Кумуцакос. Тој нагласи дека Атина бара взаемно прифатливо решение за спорот, кое според него би можело да биде комбинирано име. Кумуцакос нагласи дека би било контрапродуктивно прашањето да остане отворено и додаде дека Грција нема да се откаже од правата и опции со кои располага како членка на НАТО и ЕУ.