Косово – ЕУ | Вести | DW | 23.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Косово – ЕУ

Министерската тројка на ЕУ денеска во Луксембруг треба да разговара со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, околу планот на Марти Ахтисари за Косово. Претставниците на ЕУ повторија дека за сите е штетно одлагање на решението на статусот на покраината. Москва во петокот повторно стави до знаење дека заканите од можно насилство на Косово, доколку се одлоговлече решението на статусот, се уцена.