Киднапираниот германец во Авганистан апелира за слобода | Вести | DW | 09.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Киднапираниот германец во Авганистан апелира за слобода

*

Германскиот инженер Рудолф.Б. кој од јули е заложник на авганистанските екстремисти во видео порака апелираше за негово спасување. Во пораката објавена на интернет страница на една авганистанска новинска агенција, 62 годишниот германец апелира до германската и авганистанската влада да ги засилат напорите за негово ослободување пред претстојната зима. Според агенциски извештаи, германецот заедно со уште петмина авганистански заложници се наоѓа во плансинскиот регион во провинцијата Газни.