Кејси: рано е да се зборува за евентуално признавање на Косово | Вести | DW | 24.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Кејси: рано е да се зборува за евентуално признавање на Косово

Портпаролот на американскиот Стејт Департмент, Том Кејси изјави дека се уште е рано да се зборува за евентуално унилатерално признавање на независноста на Косово. „Нашиот став е непроменет. Го поддржуваме планот на Ахтисари кој е основа за придвижување на процесот за по одредено време да се реши прашањето на Косово“, изјавил Кејси. Рускиот претседател Владимир Путин вчера во Виена изјави дека е против наметнато решение за статусот на Косово.