Истрага за убиствотo во Авганистан | Вести | DW | 16.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Истрага за убиствотo во Авганистан

*

По нападот во Авганистан,во кој беа убиени тројца германски полицајци,Германското сојузно обвинителство започна истрага.Службениците биле ангажирани на заштита на германската амбасада во Кабул.Тие загинаa во блиндирано возило,откако покрај нивниот конвој експлодирала далечински управувана бомба.Друг полицаец во второ возило е ранет,но не е во животна опансост.Одговорноста за нападот ја презедоа Талибанците.Сојузната влада врши проверка на безбедносните услови на ангажираните луѓе во обновата во Авганистан.

Во меѓувреме авганистанските и американските трупи започнаа нова офанзива против базите на Ал Каеда во граничната област кон Пакистан.