Испукани палестински ракети во правец на Израел | Вести | DW | 11.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Испукани палестински ракети во правец на Израел

*

По повеќедневно примирје милитантни Палестинци во појасот на Газа повторно испукаа ракети во правец на Израел. Портпарол на израелската армија соопшти дека се паднати неколку ракети во околината на граничниот град Сдерот. Според израелското радио одговорноста за нападот ја презема радикалната организација Исламски Џихад. Во последните борби меѓу ривализираните палестински групи Хамас и Фатах убиени се најмалку четири лица. Во меѓувреме двете страни се спогодија на ново примирје. Претходните апели за положување на оружјето беа краткорочни.