Инцидент со неонацистичка заднина и во Мајнц | Вести | DW | 25.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Инцидент со неонацистичка заднина и во Мајнц

*

По инцидентот со прогон на осумтемина Индијци во источно германското гратче Мигелн полицијата објави дека сличен инцидент имало минатиот викенд и во близината на градот Мајнц. Еден граѓанин на Египет и еден од Судан биле нападнати од лица што најверојатно и‘ припаѓаат на десно радикалната сцена. Случајот не бил објавен во јавноста поради заштита на истражната постапка. Две осомничени лица сега се наоѓаат во истражен затвор.