Изборите во Нигерија проследени и со насилство | Вести | DW | 21.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Изборите во Нигерија проследени и со насилство

Во Нигерија течат изборите за нов претседател. Повеќе од 60 милиони граѓани со право на глас треба да изберат наследник на актуелниот шеф на државата Олесегун Обасанџо. Како фаворити за победа важат гувернерот Умару Јарадуа кој има подршка од Обасанџо и опозицискиот политичар Мухамаду Бахари. Неколку часа пред отворањето на избирачките места , полицијата успеала да спречи напад врз Државната изборна Комисија . Денеска се гласа и за новиот состав на парламентот на Нигерија.