Затворска казна за тројца муслимани во Данска | Вести | DW | 24.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Затворска казна за тројца муслимани во Данска

*

Судот во Данска осуди тројца муслимани на затворски казни меѓу 4 и 11 години заради подготовка на бомбашки напади. Четврто обвинетиот во случајот е ослободен. Двајца од обвинетите се дански државјани, а еден ирачки курд. Судот соопшти дека тие подготвувале напади во Данска но и во странство.