Заврши судскиот претрес за терористичките напади во Мадрид | Вести | DW | 02.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Заврши судскиот претрес за терористичките напади во Мадрид

*

По четири и пол месеци денеска заврши судскиот претрес на дваесет и осуммината осомничени за вмешаност и организација на терористичките напади од 11 април 2004 во Мадрид. Во завршниот говор одбраната побара ослободување за главниот осомничен, 35 годишниот Египќанец Рабеј Осман Ел Сајед кој се смета дека го подготвил планот за атентатите. Според нив не постојат докази за тоа. Пресудата се очекува во октомври. Во нападите загинаа 191 лице.