1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW

С. Македонија се враќа на црната листа на ЕУ

БГ /РТР
27 август 2021

Европската унија во петокот презеде чекори за враќање на патните ограничувања поради пандемијата на ковид за САД и уште пет други држави. Меѓу нив е и С. Македонија.

https://p.dw.com/p/3zb6E
Deutschland Grenzkontrollen an der Grenze bei Kiefersfelden
Фотографија: Frank Hoermann/SVEN SIMON/picture alliance

Растот на бројот на новозаразени со коронавирус последниве недели ја враќа С. Македонија на „црната листа“ за патување во ЕУ. Веста за агенцијата Ројтерс ја потврдиле двајца дипломати на Унијата. 

Меѓу земјите за кои ќе се вратат ограничувањата се и САД, Косово, Израел, Црна Гора и Либан. 
Процедурата за одлуката започнала денеска, а се очекува да биде потврдена во понеделник доколку ниту една земја-членка на ЕУ не ја блокира. 

Ткн. „листа на безбедни земји“ на која се најде и С. Македонија беше усвоена од ЕУ на 15 јули годинава и на неа се најдоа 23 држави. 

Повторно ограничувања за македонските граѓани

Критериумите според кои се одредува дали граѓаните на некоја земја ќе можат туристички да патуваат во ЕУ ја опфаќаат актуелната епидемиолошка состојба и генералното справување со Ковид-19, како и квалитетот на информациите и изворите на податоци. Дополнително, како во случајот на САД, фактор е и реципроцитетот, имајќи предвид дека жителите на ЕУ се уште не можат да патуваат на другата страна на Атлантикот. 

Deutschland Passkontrolle am Hamburger Flughafen
Македонските граѓани повторно ќе се соочуваат со ограничувања при патување во ЕУФотографија: Christian Charisius/dpa/picture alliance

За македонските граѓани одлуката ќе значи дека повторно ќе се соочуваат со големи ограничувања при туристички, односно ткн. не-есенцијални патувања во ЕУ. Некои земји можат целосно тоа да го забранат, а некои можат да наложат обврзувачки карантин при пристигнувањето. 

Прескокни го блокот Повеќе на оваа тема

Повеќе на оваа тема